Dokonalá vizáž na maturitní ples

02.08.2023

Uteklo to jako voda a blíží se maturitní plesy 2023/24. Lámete si hlavu s vizáží? Jak si vybrat nejen dobře padnoucí šaty, ale i vkusné líčení a krásný účes? Tak čtěte dál, protože se podíváme na aktuální trendy. Jistě se v některém najdete.

Na začátek se podíváme, jak se trendy mění a dle čeho se orientují. Nejzásadnější jsou tyto faktory: 

 • Návrháři a módní designéři: Významní návrháři mají velký vliv na to, co se stává populárním a trendy. Jejich nové kolekce a tvorba mohou stanovit směr módního průmyslu. Blanka Matragi je nejspíš jednou z nejznámějších českých návrhářek svatebních a společenských šatů. Za zmínku jistě stojí i Beata Rajská, která pořádá několik módních přehlídek v moderním stylu a obléká například první dámu České republiky Evu Pavlovou i Dagmar Havlovou. Nesmím zapomenout ani na Osmany Laffita, který má na svém kontě též několik outfitů paní Havlové a jiných významných celebrit. Ráda bych vyjmenovala i další osobnosti, ale jeden článek by nám rozhodně nestačil.


 • Celebrity a influenceři: Oblečení a módní styly, které nosí známé osobnosti, celebrit a populární influencerky/influenceři, často rychle získávají popularitu a ovlivňují módní trendy. Jistě znáte a.n.d.u.l.a (Aneta Chovanová), ale na KVIFF zazářily například Hana Vágnerová, Ana Gaislerová, herečka Vica Kerekes a mnoho dalších. 


 • Kulturní vlivy: Různé kultury, tradice a zvyklosti mají vliv na módní trendy. Prvky etnického oblečení nebo tradičních vzorů mohou pronikat do moderní módy. Dior otevřel výstavu, kde představují svojí vášeň ke květinám-přirodě, které se promítají na všech kouscích. Největší boom zažil letos směr PRIDE, promítá se nejen do módy. 


 • Společenské události: Významné události, jako jsou filmové festivaly, hudební události, společenské akce nebo sportovní soutěže, mohou ovlivnit módní preference a trendy. Momentálně u nás je velmi významnou událostí KVIFF, kde se můžeme inspirovat oblečením významných osobností, světově to byla premiéra Barbie a mnoho dalšího. Doporučuji sledovat instagram časopisu ELLE Czech.


 • Technologie a materiály: Nové technologie a inovativní materiály mohou inspirovat designéry k vytváření nových módních kousků a střihů. Populárním směrem je udržitelnost například tenisky od KAVE footwear vyrábí stylovou obuv z továrenského odpadu, který by se normálně vyhodil. A pokud sledujete na Tik Toku Vivi, pak víte, že netradičním kombinacím se meze nekladou a Váš fit, mohou "rozbít" zrovna tyto tenisky. Novou technologii grafických potisků využívá mladý umělec Tobias Schubert. 

  I Vás pálí udržitelnost a nejste zrovna konzumní typ? Pak se mrkněte do nabídky Vinted, kde jistě najdete super kousek z druhé ruky. 


 • Sezónnost: Módní trendy se mění podle ročních období a počasí. Módní trendy na jaro/léto se liší od těch na podzim/zimu. Stejně tak se liší plesová móda od běžné mody. Barevné trendy a střihy se uplatňují i při výběru plesových šatů. Letos se kombinují materiály, stále se využívají krajky, aplikace, nabírané rukávy, korzetové vršky, ke zdobení se využívá mimo jiné i peří a stále přítomné kamínky. Doporučuji navštívit ověřenou půjčovnu, kde pravidelně mění kolekce šatů. 

 • Online platformy a sociální média: Rychlý přístup k informacím a obrázkům na sociálních médiích a online platformách může rozšířit módní trendy a dát šanci menším návrhářům a značkám získat popularitu. Jako příklad Lukáš Krnáč, nebo již zmíněný Tobias tobias.equipment. Jedná se o zcela nové pojetí a originální přístup. 

  Celkově je módní a beauty průmysl dynamický a často se vyvíjí v reakci na různé vnější vlivy. To, co je považováno za "in" nebo trendy, se může rychle změnit v závislosti na tom, co zaujme a osloví lidi v určité době a místě. Ale základní kousky šatníku a dobře padnoucí střihy nikdy nestárnou, stejně jako Váš základní make-up. Stačí přidat aktuální trend v podobě šperku, extravagantní obuvi, nebo doplňku. U líčení to může být barevná linka, pigment, třpyt a je to! 

  A jak se probojovat k ideálním šatům na maturitní ples? V první řadě doporučuji projít zmíněná jména, sociální sítě a nasát tzv. atmosféru moderních trendů. Poté si uvědomit vlastní postavu, osobnost a jak chci tento den působit. A tomu přizpůsobit svůj vzhled. Možná si říkáte, že je to dost subjektivní a ano, móda má vyjadřovat Vás a vaše vnímaní. A pokud nedáte na svůj instinkt, zkuste se poradit v půjčovně šatů, oslovit návrháře/návrhářky, nebo stylistky/stylisty. 

  Líčení a účesy

  Velmi podobné faktory ovlivňují též líčení a účesy. Můžete tedy hledat inspiraci u celebrit, luxusních značek kosmetiky, světových vizážistů/tek, na sociálních sítích a v magazínech, nebo kulturních událostech. Co by však správná vizáž rozhodně měla? Musí ladit k Vám jako osobnosti a celkovému vzhledu, tedy už byste měli mít jasno, co se šatů týče.  Je to taková třešnička na dortu. 

  Vypíchnu nejhžavější trendy v líčení: 

  - Barbie vzhled: Asi každý zná panenku Barbie. Jedná se o dokonalou postavu souměrných/modelkovských rysů, růžové oblečení, precizně upravené vlasy (vlny). 

  - Latte Make-up summer trend se tu ještě ohřeje. Získal velkou oblibu právě na sociálních sítích. Vychází z barev v odstínech latte, kde je hlavní dominantou přirozeně vypadající zvýraznění očí, přirozené řasy, dokonalé konturování obličeje, bronzer, vyčesané a nedbale upravené obočí a na rty jen lesklý booster.

  - Vlna PRIDE a duhové líčení. Aneb barvy na všechny způsoby. 


  Stále in! 


  • Drží se nejrůznější linky, grafické linky, barevné a skládané kamínky. 

  • Dokonalé konturování je nezbytnou součástí bezchybného líčení.

  • Obočí se vyčesává, dokresluje a nemusíte se obávat ani barevných kombinací.

  • Rty můžeme "naboostovat" hydratací a leskem, ale červené rty nikdy nevyjdou z módy.

  Účesy

  Kombinovat můžeme cokoliv nás napadne. Ozdobu sladit s doplňky, nebo využít extravagantní doplněk  jako hlavní dominantu účesu. 

  Trendy jsou nejrůznější varianty vln. Od malých kudrlinek přes velké vlny, až po hollywood wave. Tyto vlny se nám vrátily po 5 letech do módy a nabraly na neuvěřitelnou sílu. Kombinují se s ozdobami do vlasů, spínají se do culíků, nebo různých drdůlků. 

  Dalším směrem, kterým se ubírají moderní účesy je hladce vyčesaný drdůlek, nebo culík. Zdobený lepenými kamínky. 

  Jak si tedy vybrat správnou vizáž? 

  Doporučuji navštívit profesionální vizážistku, sdělit jí svoje preference, stáhnout si inspiraci ze sociálních sítí a ukázat vybrané šaty a zbytek nechat na ní. 

  Osobně mám moc ráda, když mi klientka nastíní, co má ráda a v čem se cítí dobře. Pak už mi nechá volnou ruku. Může tak vzniknout originální vzhled! Nikoliv kopie toho, co už je. A pokud ještě nemáte svojí vizážistku na maturitní, nebo jiný ples, neváhejte se mi ozvat. Aktivní jsem na sociálních sítích Instagram @makeup_by_janikaso, Facebook @makeup_by_janikaso, Tik Tok @janasouralova.

  Pro letošek a příští rok připravují maturantky ve svém studiu v Boskovicích, ve Žďáru nad Sázavou, v prostorách v Brně a nebo ráda přijedu k Vám. 

  Budete se cítit skvěle! 

  Vaše Janikaso!